سیم مفتول استیل

این محصول پرکاربرد به لحاظ ویژگی هایی چون انعطاف بالا، عدم خاصیت آهن ربایی و …  از نظر شیمیایی ماهیت خود را از دست نداده اما از نظر خواص مکانیکی و فیزیکی مفتولی نرم و انعطاف پذیر نسبت به مفتول های سخت صنعتی است.

یکی از معیارهای سیم مفتول خوب نرمی و وزن هر کلاف می باشد که در ادامه هریک از این موارد به تفضیل بیان گردیده است.

۱- نرمی : این ویژگی به توانایی کوره در حرارت دادن مناسب آن بستگی دارد. به عبارت دیگر نرمی در مقابل حرارت دادن مشخص می گردد.

۲- وزن هر کلاف : به طور کلی هر چه وزن کلاف مفتول کوچکتر باشد بیشتر مورد استقبال است. وزن مناسب یک حلقه سیم سیاه نمره ۱٫۵ حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلو گرم و هر حلقه ۲٫۵ و بالاتر ۳۰ کیلو گرم است. در میان انواع سیم مفتول، سیم مفتول سایز ۱٫۵ میلیمتر بیشترین مصرف را دارا می باشد و عمدتا برای بستن میلگردهای آرماتور بندی از آن استفاده می شود، از این رو به آن سیم آرماتور بندی نیز گفته می شود. سایز ۲٫۵ میلیمتر بعد از سایز ۱٫۵ میلیمتر بیشترین مصرف را دارد و از آن برای بستن قالبهای فلزی استفاده می شود که بر اساس همین مسئله رو به آن مفتول سیاه قالب بندی نیز می گویند. سایز ۳ و ۴ میلیمتر عمدتا استفاده های کمتری دارد و در صنایع نجاری و چوبی و صنعت بسته بندی محصولات کشاورزی کاربرد دارد. سیم مفتول استیل به دلیل داشتن عناصر Ni و Cr امروزه نقش بسیار مهمی در صنایع پیشرفته دنیا ایفا می کند.

 

انواع سیم استیل بر اساس موارد اولیه

انواع سیم استیل بر اساس آلیاژ:

مفتول استیل CHQ: از جمله اصلی ترین کاربرد های این نوع مفتول استیل  استفاده از آن در صنعت پیچ و پرچ و میخ می باشد.

سیم مفتول استیل EPQ : با توجه به سطح خاصی این نوع مفتول، عموما از آن در صنایع سبد سازی ، تجهیزات آشپزخانه و صنایع غذایی و تجهیزات مرتبط استفاده می شود.

کاربرد سیم استیل:

علاوه بر کاربرد های ذکر شده در بخش قبل به دلیل قابلیت عالی فرم دهی و استفاده از مواد اولیه با کیفیت از مفتول استیل در ساخت انواع فنر استفاده می شود.